Hra roku 2016?

Autor: Daniel Valko | 18.4.2017 o 13:54 | (upravené 18.4.2017 o 16:14) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  97x

Spoločenská hra vytvorená americkým štúdiom Goat, Wolf & Cabagge a jedným z tvorcov hry Cards Against Humanity sa pre mňa stala srdcovkou. Jej meno je Secret Hitler

Hra pre 5-10 hráčov s veľmi dedukčným podtónom kombinovaná s klamstvami, intrigami a smiechom. 

Z názvu "Secret Hitler" vieme logicky určiť, že táto hra bude z obdobia účinkovania A. Hitlera. Táto hra sa konkrétne viaže na rok 1933, ktorý je v histórii spojený s jeho zvolením za kancelára a následným prevzaním moci nad Weimarskou republikou. 

Hra sa delí na dve veľké skupiny - liberálov a fašistov. Liberáli sú rozpŕchnutí vo veľkom chaose a fašisti, ktorých vedie sám Führer, ktorý má zviazané oči pred svojimi spojencami sú organizovaný zločin. V skutočnosti iba všetci fašisti vedia kto je kto. Tu je menšia polemika z mojej strany a to s názvom "fašisti". Fašisti pôsobili v Taliansku na podnet B. Mussoliniho, Hitler by mal veliť nacistom, ale to je iba malý poznatok.

Liberáli majú za úlohu zastaviť získavanie moci fašistami a nájsť Hitlera. V tejto hre sa nedá dôverovať nikomu a aj tí najlepší kamaráti vedia byť veľkí zradcovia. Stavím sa, že hra zničila už veľa vzťahov :-D.

Moc každej zo strán (fašistická a liberálna) disponuje na hracej ploche a zvyšuje sa kartičkami politiky. Samozrejme liberáli môžu podporiť aj fašistickú politiku a naopak, ale je to prihrávanie bodov nepriateľskému tímu. Preto na fašistickej hracej ploche dali tvorcovia k dispozícii aj špeciálne schopnosti ku ktorým by ste sa ako liberál len tak nedostali.

Na začiatku hry si všetci zavrú oči. Potom niekto zadá pokyn, aby oči otvorili fašisti. Ak hrajú hru 5-6 hráči, tak sa v hre nachádza 1 fašista a 1 Hitler a počas toho pokynu otvoria oči obidvaja. Ak hru hrajú 7-10 hráči, tak otvoria oči iba fašisti, nie Hitler. Následne sa zadá pokyn, aby Hitler so zavretými očami vztýčil palec tak, aby to videli ostatný fašisti. Potom si na pokyn všetci oči otvoria a hra sa môže začať.

Symbolom moci, tak ako to bolo vo Weimarskej republike sú funkcie prezidenta a kancelára. V hre sa prezident mení každé kolo v otáčaní hodinových ručičiek a kancelár je volený súčasným prezidentom. Za kancelára následne VŠETCI hlasujú kartami "Ja" (áno) alebo "Nein" (nie). Ak je viac hlasov Nein alebo je hlasovanie vyrovnané, prezident sa posúva a nový prezident si volí nového kancelára. Ak však väčšina zahlasuje Ja, kancelár je zvolený. 

Prezident si následne potiahne tri kartičky politiky (sú dvojaké - liberálne a fašistické, liberálnych je 6 a fašistických 11). Z troch kartičiek vyberie jednu, ktorú odloží nabok a ostatné dve pošle kancelárovi. Práve kancelár je ten, kto vytvorí finálnu politiku a rozhodne sa, ktorú podporí. Fašistov je v hre vždy menej, preto sa skrývajú a často krát ak im ešte nehorí pod zadkom aj oni podporia liberálnu politiku, ak majú na výber. Ak si liberál a kancelár vyberie liberálnu politiku všetko je ako má byť a všetci fašisti hádžu falošné úsmevy. Ak však kancelár vyberie politiku fašistickú, tak je na tebe si domyslieť čo sa kde pokazilo. Možno sú prezident aj kancelár obidvaja liberáli, ale nemali na výber a dostali 3 fašistické karty, alebo sú fašisti pokúšajúci sa dostať k moci. Sú aj také možnosti, že prezident je fašista, ale liberálnu kartičku dal nabok a kancelárovi poslal dve fašistické. Potom môžu vznikať medzi prezidentom a kancelárom rozpory, ktoré často krát zablokujú jedného liberála a jedného fašistu v očiach druhých. 

V hre máte povolené klamať o všetkom, a preto sa stáva ťažkým rozlíšiť kto klame. Hitler je však spravidla v úzadí, pretože ako hlava fašistov musí byť chránený. Jeho kódexom je byť tak veľmi liberálnym ako je možné a nedostávať sa takmer do žiadneho konfliktu. 

Ako som spomenul - novými fašistickými kartami na hracom poli prichádza nová zodpovednosť pre súčasného prezidenta. Prezident môže do ruky dostať možnosť odhaliť hráčovu identitu, vymenovať nového prezidenta a narušiť tak hodinový smer alebo dokonca aj zabiť hráča. 

Liberálne pole má 5 menších políčok, ktoré treba zaplniť na to, aby vyhrali liberáli. Oni môžu vyhrať aj tým, že zastrelia Hitlera, čo je však veľmi málo pravdepodobné. 

Fašistické pole má 6 políčok a fašisti vyhrajú tiež jeho zaplnením. Má však jednu špeciálnu schopnosť. Ak sa na ňom už nachádzajú aspoň 3 fašistické kartičky, tak po zvolení Hitlera za kancelára automaticky vyhrávajú fašisti. Preto si treba dávať pozor kto je v konflikte, kto je až príliš liberálny a pod.

Ak sa fašistom naskytne dosť možností niekoho zabiť, zabijú samozrejme liberálov a ak prevýšia svoj počet nad počet liberálov, tak majú takmer istú výhru.

Všetky role sú tajné a všetky hádky sú povolené. Hru si môžete vyskúšať online tu: secrethitler.io (kliknutím na sign up sa prihlásite), je takmer nutné aspoň trocha ovládať angličtinu kvôli zahraničným hráčom.

Oficiálna stránka hry: secrethitler.com

Hru predávajú, ale zatiaľ bohužiaľ len v Amerike, ale koncom tohto roka sa má import rozšíriť aj do Európy. Ak by ste mali záujem môžete si ju však vytlačiť choďte na oficiálnu stránku a nájdite kolonku "You can download the GAME and the RULES" v pdf dokumentoch. 

Rozmýšľam napísať ešte nejaký ten článok bližšie takže sa máte na čo tešiť ;-)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Plavčan a SNS sú za svoju kauzu zodpovední. Ale Smer nie je bez viny

Smer sa nemôže tváriť, že nemá nič spoločné so systémom, akým sa delia eurofondy.

KOMENTÁRE

Boja sa, čo sa stane, ak z vojny zmizne človek. Elon Musk to chce zastaviť

Cieľ je ušľachtilý, ale nesplniteľný.


Už ste čítali?